Posodobljeno tedensko z uvozom evidence · Cena na kvadrat · Vir: Evidenca trga nepremičnin (GURS)
Kaj natanko je izmerjeno
Za vsako občino je vzeto povprečje dosežene cene stanovanj na kvadratni meter po letih iz sklenjenih pogodb. Nato se primerjata dve triletni obdobji: zadnja tri polna leta (2023–2025) proti trem letom pred njimi (2020–2022).
- Tekoče leto je izpuščeno, ker pogodbe prispejo v evidenco z zamikom in bi ga prikazalo kot padec.
- Triletno okno namesto letne primerjave. Letno povprečje v manjši občini premakne nekaj posameznih prodaj; tri leta skupaj to zgladijo.
- Prag 20 prodaj stanovanj v zadnjih dveh letih. Brez njega bi lestvico vodile občine, kjer je bilo v šestih letih nekaj prodaj stanovanj in ena novogradnja spremeni sliko.
- Povprečje okna je nepondeirano povprečje treh letnih povprečij. Evidenca ne vodi števila stanovanjskih poslov po letih ločeno od drugih vrst nepremičnin, zato uteževanje po številu poslov ne bi bilo pravilnejše, ampak zavajajoče.
- Samo tržni posli, en posel štet enkrat – enako kot povsod na portalu. Podrobnosti so v metodologiji.
Ker gre za povprečje in ne za mediano, na rast vpliva tudi sestava prodanega: če se v občini zgradi soseska novih stanovanj, se povprečje dvigne, tudi če se cena primerljivega starejšega stanovanja ni premaknila. To je omejitev vsake javno izračunljive lestvice rasti, tudi te.
Občine po rasti cene stanovanj
| # | Občina | Sprememba |
|---|---|---|
| 1 | Pivka994 → 1779 €/m² | +79,0 % |
| 2 | Radenci858 → 1503 €/m² | +75,1 % |
| 3 | Braslovče976 → 1708 €/m² | +74,9 % |
| 4 | Rogaška Slatina1037 → 1762 €/m² | +69,9 % |
| 5 | Pesnica793 → 1335 €/m² | +68,3 % |
| 6 | Litija1441 → 2376 €/m² | +64,9 % |
| 7 | Laško943 → 1541 €/m² | +63,5 % |
| 8 | Apače838 → 1350 €/m² | +61,1 % |
| 9 | Divača1312 → 2110 €/m² | +60,8 % |
| 10 | Polzela1355 → 2154 €/m² | +59,0 % |
| 11 | Brezovica1699 → 2696 €/m² | +58,7 % |
| 12 | Šempeter-Vrtojba1733 → 2746 €/m² | +58,4 % |
| 13 | Dravograd902 → 1429 €/m² | +58,4 % |
| 14 | Vojnik1442 → 2265 €/m² | +57,1 % |
| 15 | Ruše994 → 1545 €/m² | +55,4 % |
| 16 | Ravne na Koroškem1040 → 1590 €/m² | +52,9 % |
| 17 | Kočevje953 → 1450 €/m² | +52,1 % |
| 18 | Jesenice1337 → 2031 €/m² | +51,9 % |
| 19 | Hoče-Slivnica1223 → 1852 €/m² | +51,5 % |
| 20 | Šentilj974 → 1473 €/m² | +51,2 % |
| 21 | Prebold1346 → 2033 €/m² | +51,1 % |
| 22 | Tolmin960 → 1447 €/m² | +50,7 % |
| 23 | Vipava1405 → 2109 €/m² | +50,2 % |
| 24 | Moravske Toplice1358 → 2037 €/m² | +50,1 % |
| 25 | Ormož764 → 1142 €/m² | +49,5 % |
| 26 | Ptuj1161 → 1724 €/m² | +48,5 % |
| 27 | Ankaran2763 → 4066 €/m² | +47,2 % |
| 28 | Hrpelje-Kozina1751 → 2567 €/m² | +46,6 % |
| 29 | Slovenska Bistrica1088 → 1593 €/m² | +46,4 % |
| 30 | Dol pri Ljubljani2156 → 3155 €/m² | +46,3 % |
| 31 | Postojna1489 → 2172 €/m² | +45,8 % |
| 32 | Koper2402 → 3483 €/m² | +45,0 % |
| 33 | Velenje1396 → 2021 €/m² | +44,8 % |
| 34 | Ribnica1221 → 1767 €/m² | +44,7 % |
| 35 | Idrija872 → 1259 €/m² | +44,5 % |
| 36 | Šentjur1241 → 1792 €/m² | +44,3 % |
| 37 | Sevnica979 → 1412 €/m² | +44,2 % |
| 38 | Logatec1941 → 2794 €/m² | +43,9 % |
| 39 | Nova Gorica1693 → 2431 €/m² | +43,6 % |
| 40 | Šmarje pri Jelšah1084 → 1556 €/m² | +43,6 % |
| 41 | Slovenske Konjice1246 → 1786 €/m² | +43,4 % |
| 42 | Vrhnika2163 → 3099 €/m² | +43,3 % |
| 43 | Šoštanj1103 → 1573 €/m² | +42,6 % |
| 44 | Zagorje ob Savi1122 → 1597 €/m² | +42,3 % |
| 45 | Grosuplje2256 → 3211 €/m² | +42,3 % |
| 46 | Lendava728 → 1036 €/m² | +42,3 % |
| 47 | Maribor1448 → 2059 €/m² | +42,2 % |
| 48 | Cerknica1383 → 1952 €/m² | +41,2 % |
| 49 | Črnomelj823 → 1161 €/m² | +41,1 % |
| 50 | Škofja Loka2048 → 2885 €/m² | +40,9 % |
| 51 | Brežice1202 → 1691 €/m² | +40,6 % |
| 52 | Izola2682 → 3769 €/m² | +40,5 % |
| 53 | Ajdovščina1821 → 2554 €/m² | +40,3 % |
| 54 | Mežica920 → 1291 €/m² | +40,3 % |
| 55 | Domžale2297 → 3213 €/m² | +39,9 % |
| 56 | Sežana1571 → 2159 €/m² | +37,4 % |
| 57 | Trbovlje968 → 1329 €/m² | +37,3 % |
| 58 | Celje1531 → 2101 €/m² | +37,3 % |
| 59 | Škofljica2564 → 3518 €/m² | +37,2 % |
| 60 | Piran2895 → 3958 €/m² | +36,7 % |
| 61 | Mozirje1373 → 1874 €/m² | +36,5 % |
| 62 | Novo mesto1746 → 2375 €/m² | +36,0 % |
| 63 | Ivančna Gorica1957 → 2642 €/m² | +35,0 % |
| 64 | Murska Sobota1075 → 1447 €/m² | +34,6 % |
| 65 | Hrastnik754 → 1010 €/m² | +34,0 % |
| 66 | Prevalje981 → 1312 €/m² | +33,7 % |
| 67 | Šentjernej1261 → 1686 €/m² | +33,7 % |
| 68 | Medvode2382 → 3176 €/m² | +33,3 % |
| 69 | Slovenj Gradec1252 → 1665 €/m² | +33,0 % |
| 70 | Ljubljana3084 → 4095 €/m² | +32,8 % |
| 71 | Tržič1489 → 1977 €/m² | +32,7 % |
| 72 | Bled2391 → 3161 €/m² | +32,2 % |
| 73 | Trebnje1788 → 2354 €/m² | +31,7 % |
| 74 | Radeče833 → 1092 €/m² | +31,1 % |
| 75 | Kamnik2095 → 2725 €/m² | +30,1 % |
| 76 | Krško1109 → 1439 €/m² | +29,7 % |
| 77 | Kranjska Gora3081 → 3965 €/m² | +28,7 % |
| 78 | Lenart1341 → 1725 €/m² | +28,6 % |
| 79 | Kranj2171 → 2788 €/m² | +28,4 % |
| 80 | Mengeš2403 → 3069 €/m² | +27,7 % |
| 81 | Ig2436 → 3104 €/m² | +27,4 % |
| 82 | Bohinj2138 → 2722 €/m² | +27,3 % |
| 83 | Ljutomer946 → 1200 €/m² | +26,9 % |
| 84 | Radovljica2091 → 2652 €/m² | +26,8 % |
| 85 | Zreče1342 → 1693 €/m² | +26,2 % |
| 86 | Žalec1513 → 1896 €/m² | +25,3 % |
| 87 | Ilirska Bistrica975 → 1210 €/m² | +24,1 % |
| 88 | Rače-Fram1369 → 1650 €/m² | +20,6 % |
| 89 | Komenda2308 → 2782 €/m² | +20,5 % |
| 90 | Gornja Radgona1074 → 1164 €/m² | +8,4 % |
| 91 | Radlje ob Dravi1142 → 1058 €/m² | -7,4 % |
Povprečje je izhodišče, ne odgovor
Koliko je vredna vaša nepremičnina?
Tržno poročilo iz dejansko doseženih cen v Evidenci trga nepremičnin izbere prodaje, primerljive z vašo nepremičnino, in iz njih izračuna razpon vrednosti. S primerljivimi prodajami na zemljevidu, analizo soseske in trendom cen. V PDF-ju, v 30 sekundah.
- Dejanske prodaje, ne oglasi
- Konzervativna, priporočena in optimistična cena
- Za lastnike in agente
Enkratno poročilo
9,99 €
brez naročnine · paketi od 19,99 €/mes
Kaj lestvica pove in česa ne
Odstotna rast je merilo dohitevanja, ne donosa. Občina, ki je izhajala pri 800 €/m², z rastjo 400 € doseže +50 %; občina, ki je izhajala pri 3.000 €/m², z isto rastjo doseže +13 %. Vrh lestvice zato praviloma zasedajo cenejše občine, kar ne pomeni, da je bil tam nakup donosnejši.
Pretekla rast ni napoved. Del rasti je enkraten učinek: nova soseska, prenova mestnega jedra, nova prometna povezava ali odprtje večjega delodajalca. Ko se učinek izčrpa, se rast umiri.
Občina ni soseska. Znotraj ene občine so razlike med deli naselja pogosto večje od razlik med občinami na tej lestvici. Za konkretno nepremičnino je merodajna primerjava s prodajami v radiju nekaj sto metrov – to izračuna tržno poročilo, gibanje po letih za posamezno občino pa je na njeni strani.
Pogosta vprašanja
V kateri občini so se nepremičnine najbolj podražile?
Zakaj so primerjana triletna obdobja in ne posamezna leta?
Zakaj tekoče leto ni upoštevano?
Zakaj na lestvici ni vseh občin?
Ali velika rast pomeni, da je občina dobra naložba?
Ali gre za oglasne ali dejansko dosežene cene?
Povprečje je izhodišče, ne odgovor
Koliko je vredna vaša nepremičnina?
Tržno poročilo iz dejansko doseženih cen v Evidenci trga nepremičnin izbere prodaje, primerljive z vašo nepremičnino, in iz njih izračuna razpon vrednosti. S primerljivimi prodajami na zemljevidu, analizo soseske in trendom cen. V PDF-ju, v 30 sekundah.
- Dejanske prodaje, ne oglasi
- Konzervativna, priporočena in optimistična cena
- Za lastnike in agente
Enkratno poročilo
9,99 €
brez naročnine · paketi od 19,99 €/mes
Poglejte še
Mediana €/m², zadnji 2 leti
Najdražje občine →
Občine, razvrščene po mediani dosežene cene stanovanj na m², s primerjalno lestvico za hiše.
Mediana €/m², zadnji 2 leti
Najcenejše občine →
Kje je kvadratni meter najcenejši – in zakaj najnižja cena ni vedno najboljši nakup.
Najvišja pogodbena cena, zadnji 2 leti
Najdražje prodaje →
Najvišje posamezne pogodbene cene zadnjih dveh let, ločeno za stanovanja, hiše in poslovne prostore.
Pregled trga
Nepremičninski trg v Sloveniji →
Državna povprečja, razlike med občinami in kaj cene v resnici premika.
Vir podatkov: Evidenca trga nepremičnin (ETN), Geodetska uprava Republike Slovenije. Lestvica primerja povprečja doseženih cen stanovanj v dveh triletnih obdobjih in izključuje tekoče nepopolno leto. Na lestvico pridejo le občine z vsaj 20 tržnimi prodajami stanovanj v zadnjih dveh letih in s podatkom za vseh šest primerjanih let. Pretekla rast ni napoved prihodnjega gibanja.